Co je to kamenná moučka a k čemu se používá

Kamenná moučka (známá také jako křemelinová zemina nebo čedičová moučka) je jemný prášek získaný rozemíláním různých druhů minerálů. 

Kamenná moučka je 100% přírodní produkt, ideální pro ekologické zahrady, protože obsahuje spoustu cenných minerálů a mikroelementů (nejvíce křemíku a hořčíku). Používá se k hnojení půdy a zadržuje vodu v půdě. Můžeme ji použít i proti houbovým onemocněním rostlin. 

 

Co obsahuje kamenná moučka?

 

Hlavní složkou je oxid křemičitý (47%), mezi další prvky patří oxid hlinitý, železo, hořčík, vápník, sodík, draslík, mangan, titan, fosfor, oxid siřičitý, malé množství stopových prvků boru, chromu, mědi, zinku, molybdenu, niklu, kobaltu a jód.

Čedič je nejběžnější vulkanická hornina, která vzniká z magmatu taveného v zemském plášti.

Minerály se uvolňují velmi pomalu.

kamenna-moucka

 

Jak se používá kamenná moučka v zahradě?


✔️ Hnojení rostlin kamennou moučkou:

Kamennou moučku smícháme s vrchní vrstvou půdy, při výsadbě větších rostlin a stromů mícháme ve výsadbové jamce. Na neúrodných půdách mícháme 1,5 – 3 kg na 10m2. Na úrodných půdách stačí 2 – 3kg na 100m2. Při výsadbě nádobových rostlin (střední květináč) smícháme 1 lžíci se zeminou. Křemík posiluje stonky a listy rostlin a díky tomu jsou odolnější proti škůdcům a chorobám.

 

✔️ Ochrana rostlin:

Díky křemíku chrání moučka rostliny před škůdci a chorobami. Proti škůdcům se používá ve formě lehkého poprašku na list (mšice, dřepčík, slimák). Při protrhávání mrkve zasypeme tato místa moučkou, rádi je využívají pochmurnatky mrkvové ke kladení svých vajíček. Půdu kolem jahod posypeme moučkou proti plísní šedé, při napadení můžeme lehce poprášit i listy.

 

✔️ Zadržuje vodu v půdě:

Moučku přidáváme při výsevu semen, aby nám semena lépe klíčila. Díky tomu, že zadržuje vodu, přidáváme ji při výsadbě sazenic na záhony, do truhlíků nebo nádob. Přidává se také při výsadbě stromů.

 

✔️ Pohlcuje pachy:

Při výrobě jíchy nebo hnojiva ze slepičího trusu, přidáme do nádoby 1 lžíci moučky, která pohltí pachy.

 

✔️ Přísada do kompostu:

Vrstvy kompostu prosypáváme kamennou moučkou, která udržuje vláhu a podporuje rozklad. Moučkou prosypáváme také odpad při domácím kompostování. Nejenom, že udržuje vláhu, ale také pohlcuje pachy.

 

S kamennou moučkou se můžete setkat i ve stavebnictví nebo v průmyslu, například jako plnivo v materiálech jako jsou omítky, beton nebo asfalt. Díky své jemné struktuře a schopnosti vázat vodu se využívá také pro regulaci vlhkosti v produktech. Je to také běžná složka některých druhů kosmetiky, kde působí jako abrazivo nebo absorbér.

 

Kde koupit kamennou moučku? 


Kamennou moučku koupíte také na našem e-shopu www.mojebiozahrada.cz

 

DSCF8436

Zpět do obchodu